“Det kan sagtens blive afgjort i de sidste sekunder”

Der er lagt i ovnen til endnu en tæt kamp, når håndboldkvinderne fra EH Aalborg lørdag eftermiddag løber på banen til et brag af et ligaopgør i Skansen mod Horsens Elite.

“Kampen kan sagtens ende med +1 på måltavlen til et af holdene, og det kan sagtens blive afgjort i de sidste sekunder,” lyder forudsigelsen fra EH Aalborg-træner Peter Jagd forud for mødet med østjyderne.

I tabellen ligger de to hold da også side om side; EH Aalborg som nummer 14 og Horsens som nummer 13, og sidst holdene mødtes i midten af oktober endte kampen uafgjort 27-27 efter en tæt affære med dramatik til det sidste.

Forsvaret i fokus

For EH Aalborg kommer opgøret mod Horsens efter en mindre kamppause på godt halvanden uge, og det lille afbrud i et ellers travlt kampprogram har nordjyderne forsøgt at bruge produktivt med blandt andet at rette op på defensiven.

“Vi har brugt tiden på først at holde nogle dages fri. Efter en rigtig travl januar måned, så var det godt både fysisk og for hovederne lige at få et lille afbræk. Så har vi ellers brugt en hel masse af tiden på vores forsvar. Vi har lukket for mange mål ind i de sidste par kampe, så vi synes, at det lige har været tid til at træne lidt forsvar,” siger Peter Jagd med henvisning til, at holdet på denne side af jul endnu ikke er lykkedes med at holde en modstander nede under 30 mål.

Offensiv defensiv kan volde problemer

Men hvor det har haltet i defensiven, så har EH Aalborg til gengæld ikke haft de store udfordringer med at banke kugler i kassen i angrebet, hvor holdet i de seneste tre kampe har formået at nette henholdsvis 31, 32 og 31 gange. Så mange forventer cheftræneren dog ikke nødvendigvis, at holdet kommer op på lørdag eftermiddag i Skansen.

“Jeg synes, at vi har spillet noget godt angrebsspil, men Horsens plejer at have nogle lidt offensive værktøjer i deres defensiv, som de kan bringe i spil, og det kunne godt volde os lidt problemer. Men så håber jeg, at man kan se, at vi har brugt en hel masse tid på vores forsvar. Så en lav score, lange angreb og lidt spænding tror jeg, at man kan forvente af kampen,” lyder det fra Peter Jagd.

Opgøret mellem EH Aalborg og Horsens Elite spilles klokken 13.30 i Skansen i Nørresundby, men dørene åbner allerede klokken 12.00, hvor studerende fra UCN – Sport Management sørger for opvarmning til kampen med masser af aktiviteter for hele familien.

Du kan købe billet til kampen her