
Â
Uafgjort mod Horsens HĂ„ndbold Elite
For EH Aalborgs Kvindeligahold er alle point vigtige i kampen om overlevelse:
Â
Derfor kan dagens point i Horsens i sidste ende vise sig at blive afgĂžrende. I en kamp der bĂžlgede frem og tilbage, fik EH Aalborg i sidste ende tilsneget sig et point, efter at have vĂŠret bagud 27-25 efter 58:50: En kontrascoring af Sofie Lassen og efterfĂžlgende redning af Johanne Graugaard sikrede det ene point i dagens spĂŠndende opgĂžr:
Â
âVi er glade for alle de point, vi kan fĂ„. Og dĂ©t point, vi fik i dag, er ingen undtagelse. Set over en hel kamp er vi tilfredse med vores prĂŠstation, men vi synes faktisk ikke, at vi var helt oppe at ringe. Vi havde nogle minutter i 2. halvleg, hvor vi desvĂŠrre havde svĂŠrt ved at lave mĂ„l, og det skal vi selvfĂžlgelig have kigget pĂ„. Men vi er ogsĂ„ bevidste om, at vi ikke kan topprĂŠstere i alle 60 minutter, og sĂ„ er spĂžrgsmĂ„let, hvordan vi kommer tilbage fra en skidt periode. Det lĂžste vi rigtig godt i dag, og tilkĂŠmpede os de afgĂžrende marginaler til sidst.
Â
Vi er glade for det ene point, for det kan blive rigtig vigtigt for os. Men med de seneste fire gode prĂŠstationer, sĂ„ er jeg ogsĂ„ sikker pĂ„, at det bestemt ikke er det sidste pointâ siger cheftrĂŠner Peter Jagd.
Â
NÊste mulighed for point er allerede pÄ fredag:
Â
PÄ hjemmebane i Skansen tager EH Aalborg imod Silkeborg-Voel. Det er kl. 19:00, sÄ tag familien i hÄnden og fÄ en god hÄndboldoplevelse fredag aften i efterÄrsferien!